Centrálnu alebo decentrálnu rekuperáciu?
Častou otázkou klientov je akú rekuperáciu si zvoliť, centrálnu alebo decentrálnu?
Centrálna znamená, že mám jednu jednotku a tá mi vetrá celý dom. Decentrálna znamená že mám diery v stenách kde je umiestnená malá jednotka.
Pokúsim sa vysvetliť, čo vás čaká a neminie pri jednom a druhom systéme.
Pri použití centrálnej jednotky a správne vyladenom systéme máte stále vyvetraný dom, do nastavenia jednotky siahnete tak 2× do roka (zima / leto), filtre meníne v jednotke každý mesiac až tri mesiace- dva kusy, raz ročne skontrolujete prívodný kryt či nie je zanesený. ... to by malo byť asi všetko.
Pri decentrálnej jednotke potrebujete viac kusov v dome aby sa aspoň čiastočne vyrovnali centrálnej jednotke, a teda logicky vás čaká viac roboty. Hlavným problémom je naša lenivosť / pohodlnosť ... alebo prirodzená túžba mať čo najmenej starostí s domom. 90% decentrálnych jednotiek je vlastne iba plastová rúra v ktorej je keramická rúra s dierkami (výmenník) pred krorým je z oboch strán "filter" rady iba G3, čo sú hrubé nečistoty nie prach, dalej tam máte ventilátor podobný alebo rovnaký ako sa používa na záchodoch na odsávanie a vonkajšiu mriežku / krytku. Pokial máte v dome 5-6 takýchto zázrakov, čaká vás pravidelná mesačná tortúra na rebríku, kde musíte odpojiť ventilátor, vytiahnuť keramický výmenník s filtrami, umyť ich a znova zložiť.
Toľko k starostlivosti ...
Čo sa týka životnosti, kvalitné centrálne jednotky majú radiálne motory so životnosťou pri nepretržitej prevádzke cez 8 rokov, životnosť axiálnych ventilátorov v decentrálnych jednotkách je so šťastím 3-4 roky, pri najlacnejších 2 roky.
Spotreba je pri kvalitnej centrálnej jednotke pri normálnom režime 15-20W, pri decentrálnej od 50W / ks.
Pri účinnosti sú rozdiely najvačšie, kvalitná centrálna jednotka je hravo cez 90%, najkvalitnejšie decentrálne sú na max 80%. Hlavný problém je ale ten, že väčšina funguje iba chvílu, potom sa musí naakumulovať teplom z domu keramický výmenník, alebo sa zmení tok z prisávania na odsávanie - vtedy musia byť navzájom zosynchronizované a stane sa, že namiesto odvodu v kúpelni vám bude privádzať vzduch. Tiež môžete očakávať, že pri silnom vetre keď sú decentrálne jednotky vypnuté bude cez ne prefukovať, nakolko je to "len" deravá rúra bez vzduchotesných klapiek.
Na trhu sa predávajú aj "zázračné" decentralizované jednotky ktoré "vraj" dokážu privádzať aj odvádzať vzduch z jednej diery a tým vyvetrať miestnosť. Osobne si takýto zázrak viem fyzikálne predstaviť iba v prípade tryskového prúdenia, aj to iba čiastočne ... ale budiž ... norma hovorí o minimálnej vzdialenosti pre prívod a odvod 2m ...
Hlučnosť je faktor kvality a umiestnenia jednotky, rozvodov a pod ... kvalitnú centrálnu jednotku v bežnom režime nepočujete, decentrálne máte v miestnostiach a bez hluku od motora to nebude ...
Záver si urobte sami, čo zvoliť, čo nie, aké sú vaše možnosti a požiadavky.